Genel Haberler
![Yıldız: “1. Dereceye Yükselen Herkese 3600 Ek Gösterge Verilmelidir”](https://www.diyanetsen.org.tr/images/articles/large/sirnak_2.png)
Yıldız: “1. Dereceye Yükselen Herkese 3600 Ek Gösterge Verilmelidir”
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yıldız, Şırnak Teşkilat Buluşması’na katıldı. Programda toplu sözleşme kazanımlarını üyelere anlatan Yıldız ayrıca kamu görevlilerinin talep ve beklentilerini istişare etti.
Şırnak İl Temsilciliği’nin düzenlediği programa Ali Yıldız’ın yanı sıra İl Temsilcisi Abdullah Çatı, Şube Yönetimleri, İlçe Yönetimleri, İşyeri Temsilcileri ve çok sayıda teşkilat mensubu katıldı. Programda konuşan Yıldız, kamu görevlilerinin sorunlarını çözme noktasında Memur-Sen’in önemine değinerek, “Yetkili sendika olarak masaya oturduğumuz 2010 yılından bu yana çözüm bekleyen ne kadar sorun varsa önemli kısmını birer birer gündeme getirerek çözüme kavuşturmayı amaçladık. Kamu görevlilerinin mali ve özlük haklarını iyileştirmek, talep ve beklentilerini nihayete kavuşturmak için teşkilat olarak büyük çaba sarf ediyoruz. Yaptığımız saha çalışmaları ve yapıcı faaliyetlerle üye sayımızı her geçen gün artırıyoruz. Bunun neticesini sendikaların üye sayısının açıklandığı 15 Mayıs tarihinde alacağımıza inanıyorum. Mayıs ayında 1 milyon 150 bin hedefimizi aşarak geleceğe daha güçlü bir adım atacağımıza yürekten inanıyorum” diye konuştu.
“4688 sayılı yasa değişmeli”
Konuşmasının devamında 1. Dereceye 3600 ek gösterge verilmesi ve 4688 sayılı yasanın düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Yıldız, “Toplu Sözleşmede Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile kayıt altına aldığımız 3600 ek göstergede eksik noktaların giderilmesi için gerekli girişimleri gerçekleştiriyoruz. Bizim talebimiz 1. Dereceye yükselen tüm kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesi yönünde. Bu talebimiz karşılık bulana kadar her platformda dile getirmeye, mücadele etmeye ve bürokrasi sürecini işletmeyi sürdüreceğiz. Öte yandan Toplu Sözleşme sistematiğini belirleyen 4688 sayılı yasa bizler için dezavantaj oluşturuyor. Masanın yapısı, toplu sözleşme süresi ve hakem heyetinin işleyişi başta olmak üzere birçok sorunu barındıran bu yasanın tekrar ele alınması gerekiyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte oluşturacağımız komisyonla yasanın daha adil bir toplu sözleşmeye önayak olacağına inanıyoruz ve girişimlerimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.
Yıldız, CHP’nin başvurusu ve Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla kamu görevlilerinin cebine giren 538 liranın 345 lirasının alındığını hatırlatarak şunları söyledi: “Toplu sözleşme ikramiyesi kamu görevlilerine ek gelir oluşturmak adına bir kalem oluşturuyordu. Ana muhalefet partisi dünyanın hiçbir yerinde benzeri olmayan bir girişimle konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı ve memurun cebine giren 538 liranın 345 lirasını ellerinden aldı. 2 yıllık süreç için emekçinin elinden alınan 8300 liranın hesabını CHP Genel Merkezi önünde yaptığımız protesto ile sorduk. Bu yanlıştan geri dönülmesi için de yoğun bir bürokrasi trafiği işlettik. İnşallah CHP’nin önayak olduğu bu sorunu da kamu görevlileri lehine çözüme kavuşturacağız. “
Çatı: Örgütlü gücümüzü büyütmek için çalışıyoruz
Programda söz alan Abdullah Çatı ise Şırnak teşkilatı olarak ortaya konulan hedeflerin hayata geçmesi için var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, “Gerek şube yönetimlerimiz gerekse ilçe yönetimlerimiz olsun sahanın her alanında aramıza yeni arkadaşlar kazandırmak ve örgütlü gücümüzü büyütmek için çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın sonucunu 15 Mayıs mutabakat sürecinde alacağımıza yürekten inanıyorum” diye konuştu
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret