Genel Haberler
![Toplu Sözleşme Maratonu Başladı](media/images/201308014735_maratonbasladi.jpg)
Toplu Sözleşme Maratonu Başladı
Kamu görevlilerinin 2014-2015 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere yürütülecek toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı başladı.
Memur sendikaları ile Hükümet arasında bu yıl ikinci kez yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinin ilk oturumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda başladı. Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, burada yaptığı konuşmada, toplu sözleşme sürecinin 2,5 milyon memur ve 1 milyon 900 bin emekliyi ilgilendirdiğini söyledi. Gündoğdu, talepleri belirlerken 100 TL taban aylığa zam ile başlattıklarını söyledi. Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, 2006 yılında denge tazminatı ile başlayan, 2011 yılında ek ödeme ile ortalama devlet memurlarının aylıklarına 750 TL'lik bir zam geldiğini ancak bu zamların tazminat olup taban aylığa yansımadığından emekliliğe esas aylığın dışında kaldığına vurgu yaptı. Bu şekliyle emekli ile çalışanlar arasında bir uçuruma doğru gidildiğinin altını çizen Gündoğdu, "Bu toplu sözleşme sürecinin en önemli kazanımlarından biri de belki taban aylığa zam, ek ödeme ve maaşların tamamının emekliye yansıtılması olacaktır. Çalışanların maaşlarının yüzde 45'e yakın bir kısmı emekliye ayrıldığı gün düşüyor. Yine emekliye ayrılan memura çalışmayan eşinden dolayı yapılan ödeme emeklilikte kesiliyor. ödenen eş yardım emekli olduğunda kesiliyor. Bunların çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Emeklilerimiz için bütçeye hiç bir maliyet olmayan bir önerimiz var. Emeklilerimize bankalarla promosyon anlaşması yapma imkanı sağlanarak ek bir gelir imkanı sunulmalı." şeklinde konuştu.
Büyüme, büyümeden pay ve refah payı gibi çağdaş dünyanın kavramlarını da bu toplu sözleşmeye eklenmesi gerektiğini dile getiren Gündoğdu, " Memurlar tüm kriz dönemlerinde hiç bir beklenti olmadan sabretti. Bugün ülke ekonomisi büyüyor ve bir kriz yok. Bu büyümeyle birlikte memurlar da ülke ekonomisinden hak ettikleri payı talep ediyor. Hükümet memuru enflasyona ezdirmediğini söylüyor. Doğru, biz memuru enflasyona ezdiren bir rakam değil; enflasyonun ezildiği bir zam verilmesini bekliyoruz." dedi.
Genel Başkan Gündoğdu, 30 yılı aşan çalışıma süreleri emeklilikten sayılmadığını söyledi. Ahmet Gündoğdu, 35-40 yıl çalışmanın devlet tarafından emeklilikte kabul edilmediğini ve 30 yıl çalışılmış gibi işlem gördüğüne dikkat çekti. Geçen yıl bu konu üzerinde hükümetle bir konsensüse varıldığını kaydeden Gündoğdu şöyle konuştu; "Ter akıtıldığı sürece karşılığını veren devlete geçiş yapalım istiyoruz. Taban aylığına zam hizmetliye de müsteşara da aynı şekilde yansıyacağı için emeklilikte de az çok nefes aldıracak bir rakam. 100TL'ye ilave olarak 2014 yılının ilk 6 ayı için yüzde 6 ikinci 6 ayında yüzde 6, 2015 yılında da aynı şekilde olmak üzere toplam yüzde 12'şer zam talep ediyoruz. Bu toplu sözleşmenin yapması gereken en önemli işlerden birisi de geriye dönük 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile yapılan mağduriyetlerin giderilmesi olmalıdır. Öğretmen ve öğretim elemanları başta olmak üzere 666 sayılı KHK ile devlet eliyle oluşturulan mağduriyetlerin giderilmesi lazım. 4-B'li arkadaşlarımız için sayın bakana ve başbakanımıza teşekkür ediyorum. Hükümet, 2,5 yıl önce 206 bin sözleşmeliyi, tüm sendikaların talebiyle kadroya geçişini sağladı. 1 ay önce de sözleşeli 100 binin arkadaşımız kadroya alındı. Aileleri adına sayın bakana ve başbakana teşekkür ediyorum. 4-C'li arkadaşlarımızda hem sayın bakandan hem sayın başbakanımızdan bir müjdeli haber bekliyor. Daha önce iyi bir işi ve maaşı olan ancak geçmiş hükümetlerin yanlış politikaları sonucu ekmekleri elinden alınan 4-C'lilerin artık kadroya geçmeleri zamanı geldi. Bu arkadaşlarımız 4-A, 4-B ve 4-D statülerinden her hangi birine atansalar da olur. Yeter ki bu arkadaşlarımıza bu toplu sözleşmede 4-C dışında iş güvencesini kapsayan bir kadroya kavuşsunlar. Yine 1 Ocak 2014 itibariyle bu arkadaşlarımıza aile yardımı ve 400 TL seyyanen zam verilmesini önemsiyoruz" dedi.
Genel Başkan 2005 yılı sonrası göreve başlayan tüm memurlara 1 derece verilmesini istedi. Hükümet ile sendikaların geçen yıl bu konuda bir uzlaşmaya vardığını hatırlatan Gündoğdu, "2005 yılı sonrası görev başlayan tüm memurlara 1 derece verilmeli. Bundan sonra göreve başlayacaklara da bir derece verilerek diğer memurlarla eşit hale getirilmeli. Bu konu artık her yıl sendikaların talebi olarak masaya gelmemeli" ifadesini kullandı.
Öte yandan Kamu İşveren Heyeti Başkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik açılış konuşması yaptı. Bakan Çelik, toplu sözleşme sürecinin 2 milyon 600 bin kamu çalışanı ve 1 milyon 900 bin memur emeklisini kapsadığını dile getirdi. Bakan Çelik şöyle konuştu; "2011 yılında kamu görevlilerine ilk kez toplu sözleşme hakkı tanıyan düzenlemenin ardından ikinci toplu sözleşme sürecini bugün başlatıyoruz. Geçen yılki toplu sözleşme süreci sonunda kamu görevlilerimiz maaş zamlarının yanında, mahalli idarelerde sosyal denge tazminatı ödenmesi, emekli memurlara verilen maktu tazminatın artırılması, 4-C'lilerin çalışma süresinin 11 ay 28 güne çıkarılması, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin 700 TL'ye çıkarılması, dini bayramlarda çalışan personellere ilave ödeme yapılması gibi kazanımlar elde edilmişti" dedi.
Diğer taraftan hükümet ile memur sendikaları temsilcileri arasında bugün başlayan ve bir ay sürecek görüşmelerin takvimi belirlendi. Buna göre, yarın hizmet kollarına ilişkin sunumlar yapılacak, 5 Ağustos'a kadar hizmet kollarının taleplerinin değerlendirilmesine ilişkin komisyon çalışmaları sürecek, 6 Ağustos'ta hizmet kollarının tekliflerinin değerlendirmesi ve kamu işveren heyetinin teklifini verilecek, 13-14 Ağustos'ta ihtiyaç duyulması halinde komisyon çalışmalarına devam edilecek, 15-20 Ağustos'ta kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına ilişkin teklifler değerlendirilecek ve 21 Ağustos'ta toplu sözleşme ve toplantı tutanakları imzalanacak.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret