Genel Haberler
![Memur-Sen 836 Bin 505 Üye Sayısıyla Liderliğini Sürdürdü](images/articles/large/memursen_2.png)
Memur-Sen 836 Bin 505 Üye Sayısıyla Liderliğini Sürdürdü
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu gereğince Kamu Görevlileri Sendikaları ile Konfederasyonların Üye Sayılarına İlişkin 2015 yılı Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.
Toplu sözleşme masasına taraf olarak oturacak sendikaların belirlenmesinde esas alınan kamu görevlileri sendikalarının üye sayıları belli oldu. Yayımlanan tebliğe göre, Memur-Sen 836 bin üye sayısıyla rakipleriyle arasındaki farkı katlayarak liderliğini açık ara sürdürdü.
Memur-Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, 2015 yılı Mayıs ayı istatistiklerine göre, Türkiye’deki toplam 1 milyon 679 bin 28 memurdan, 836 bin 505’ini üye kaydetme başarısı göstererek zirvedeki yerini pekiştirdi ve en yakın rakibine kapanması zor bir fark attı.
TOPLU SÖZLEŞME MASASINA 11’DE 11 OTURUYORUZ
7 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete’de yer alan tebliğe göre, Memur-Sen’e bağlı sendikalar, 11 hizmet kolunun 11’nde de yetkili olma başarısını bir kez daha tekrarladı. Sendikalaşma oranı ise geçen yıla göre artış göstererek yüzde 71.32 oldu. Sendikalı üye sayısı 1 milyon 679 bin 28’e ulaştı. Sendikalı kamu görevlilerinin 836 bin 505’i Memur-Sen Konfederasyonunu tercih ederek, konfederasyonun icraatlarından ve ürettiği kazanımlardan memnuniyetini yeniden teyit etti. Memur-Sen, kamu görevlileri tarihinin en yüksek rakamına ulaşarak, kendi rekorlarını kırmaya devam ediyor. 2014 yılının verilerine göre, Memur-Sen’in üye sayısında 73 bin 855 artış kaydedildi. Memur-Sen bu artışla, rakipleriyle arasındaki farkı zirveye taşıyarak, rakiplerini sendikal mücadelede yarış dışı bıraktı.
HEDEF 1 MİLYON ÜYE
Memur-Sen ve bağlı sendikaların rakiplerine fark attığını, hatta bazı hizmet kollarında rakiplerini ikiye, üçe katladığını vurgulayan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu başarının arkasında, kamu görevlilerine yeni kazanımlar üretme, millet iradesine kararlılıkla sahip çıkma, dünya mazlumlarının yardım taleplerine anında karşılılık verme, insanlık ve medeniyet değerleriyle bütünleşme ile teşkilatlarımızın bütün şartları zorlayarak yaptığı yoğun çalışmanın olduğunu söyledi. Yalçın, “Rakiplerimizle arayı açarak zirve yolculuğumuzu sürdürmede katkısı olan, emeği geçen konfederasyon yönetim kurulu üyelerine, sendikalarımızın genel merkez yöneticilerine, il başkanlıklarımıza, il, ilçe, kurum ve işyeri temsilcilerimize, şube başkanları ve yönetimlerine, en önemlisi tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Büyük Memur-Sen ailesine, çalışma hayatına, ülkemize, milletimize ve mazlumlara hayırlı olsun” dedi.
1 milyon üyeli, uluslar arası toplumda etkili bir Memur-Sen konfederasyonu hedeflediklerinin altını çizen Yalçın, “Birinci hedefimiz, 850 binleri bulan üye sayımızı 1 milyonun üzerine çıkarmaktır. İkinci hedefimiz ise, Türkiye’de edindiğimiz tecrübe ve birikimleri, medeniyet coğrafyamızın sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşmak istiyoruz. Bu kapsamda, Balkanlar başta olmak üzere medeniyet coğrafyamızın sivil toplum kuruluşlarıyla ittifaklar kurmak, ortak platformlar oluşturmak istiyoruz. Bu yolda ilk adımları attık, karşılıklı ziyaretleşmeler başladı. Üçüncü hedefimiz, Batı dünyasının ve demokrasilerinin kurduğu uluslar arası platformlarla eşit şartlarda diyalog kurmak, insanlığın ortak beklentileri noktasında işbirliği yapmak istiyoruz. Dördüncü olarak da, Türkiye’nin hem demokrasisini hem de ekonomisini büyütmek, ülkemizin büyüyen ve gelişen refahından ve özgürlüklerinden pay almak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Büyük Memur-Sen ailesi olarak, çalışma hayatının ve sendikal hareketin liderliğini, sivil toplum kuruluşlarının çatı kuruluşu olma hüviyetini sürdüreceklerini dile getiren Yalçın, “Sosyal ortaklarımızla birlikte Türkiye ve milletimiz için değer ve kazınım üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
TOPLU SÖZLEŞME MÜZAKERELERİNE HAZIRIZ
Memur-Sen’in 3. Dönem toplu sözleşme hazırlıklarının tamamlandığını, Ramazan Bayramı’ndan sonra taleplerin kamuoyu ile paylaşılacağını anlatan Yalçın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Konuyla ilgili başkanlarımızın, danışmanlarımızın ve akademisyenlerin içinde yer alacağı bir çalıştayla taleplerimizi olgunlaştırdık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunmadan önce bu taleplerimizi teşkilatlarımızla paylaşarak süreci tamamlayacağız. Talepler paketimizin içeriğinde, taban aylığa zam, yüzdelik zam, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, ek gösterge oranlarının yükseltilmesi, 4/C’li, 4/B’li personel ile tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, kamu görevlileri emeklilerine aile yardımı verilmesi (eş-çocuk), ulaşım ve kreş yardımı yapılması, emeklilere banka promosyonu verilmesi, 2005 yılından sonra göreve başlayan kamu görevlilerine bir derece verilmesi, işçi statüsünde geçirilen sürelerin kazanılmış hak aylığı ve emekli keseneğine esas aylıktan sayılması, kadın kamu görevlilerinin doğum öncesi ve sonrası izin sürelerinin artırılması ve ilave mali ve sosyal hakların sağlanması geliyor. Memur-Sen olarak, toplu sözleşme masasına hazırız, hükümetin de hazırlıklı gelmesini bekliyoruz.
MEMUR-SEN’E BAĞLI SENDİKALARIN
ÜYE SAYILARI VE SENDİKALAŞMA ORANLARI
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret