Genel Haberler
![Kur’an Kursu Öğreticilerimiz de Öğretmenlik Haklarından Yararlanmalıdır](https://www.diyanetsen.org.tr/images/articles/large/24kasim_2.png)
Kur’an Kursu Öğreticilerimiz de Öğretmenlik Haklarından Yararlanmalıdır
Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız, fiili olarak öğretmenlik mesleğini icra eden Kur’an Kursu Öğretmenlerine de bir an önce öğretmenlik haklarının verilmesini istedi.
24 Kasım Öğretmen Günü münasebeti ile bir açıklama yapan Genel Başkan Yıldız, fedakar öğretmenlerimizin sorunlarının çözüldüğü, öğretmenlik mesleğinin itibarının artırıldığı ve hak ettikleri değerin verildiği bir öğretmenler günü kutlamak istediklerini söyleyerek öğretmenlik haklarının bir çoğundan mahrum bırakılan Kur’an Kursu Öğretmenlerinin de bu haklardan yararlandırılması gerektiğini ifade etti.
Genel Başkan Yıldız Diyanet-Sen olarak toplu sözleşme masasına bu konuyu yıllardır taşıdıklarını belirterek “Nitekim 6. Dönem hizmet kolu tekliflerimizin 16. Maddesinde de “Kur’an Kursu Öğreticisi kadroları, öğretmen kadrosu yapılır ve öğretmenlerin sahip olduğu bütün haklardan faydalanmaları sağlanır.” Maddemizle bu teklifimizi hükümet yetkililerine bir kez daha ilettik. Bu teklifimiz gerçekleşinceye kadar kararlı mücadelemiz devam edecektir.” Açıklamasında bulundu.
Yıldız şöyle devam etti: Toplumu inşa etme, yarınlara hazırlama konusunda en yetkili adres olan öğretmenlerimizin özel gününü kutlarken, yarının neslini şekillendirme konusunda son derece hassas olan, Türkiye’nin en ücra yerlerine giderek peygamber mesleğini ifa etmeye çalışan öğretmenlerimizin sosyal, ekonomik ve demokratik özgürlükler noktasında da daha iyisine layık olduklarını unutmamalıyız. Biz öğreten konumunda olan bütün öğreticilerin bu kutsal davanın bir hadimi olduğunu bilerek çalışıyoruz. Bu münasebetle Kur’an Kursu öğretmenlerimizin öğretici olarak değil, öğretmen olarak ifade edilmesini, Kur’an’ın ilk emri olan ’ oku ‘ çağrısını en yetkili ağızdan verenlerin Kur’an Kursu öğretmenlerimiz olduğunu hatırlatmak istiyoruz.
24 Kasım günü ülkemizde 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu günün amacı dünyanın en özel ve anlamlı mesleklerinden birinin mensuplarına yılda bir kez bile olsa vefa borcumuzu ödemek, kendi günlerinde daha çok dikkate alınacağı düşüncesiyle sorunlarını dile getirmektir. Bu sebeple bütün öğretmenlerimizin bu özel gününü kutluyoruz.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret