Genel Haberler
![Gençler Geleceğimizin Mimarı, Yarınlarımızın Teminatıdır](http://www.diyanetsen.org.tr/images/articles/large/19mayis_2.png)
Gençler Geleceğimizin Mimarı, Yarınlarımızın Teminatıdır
19 Mayıs 1919, ülkemizin ve milletimizin geleceği için bağımsızlık meşalesinin ateşlendiği, millî mücadeleye giden yolda ilk adımın atıldığı ve umudun yeniden canlandırıldığı tarihî bir adımdır.
19 Mayıs, milletimizin, güç birliği yapan emperyalist devletlere karşı, “ümitsizlikten sonra nice ümitler, karanlıkların sonunda nice güneşler var” diyerek, yeni bir canlanış ve şahlanışla tam bağımsız ve özgür olarak yaşama kararlılığının bütün dünyaya fiilî olarak ilan edilmesidir. İstiklal ve istikbalimizi kazanmak, Gazi Mustafa Kemal öncülüğünde organize olan bu cesur, onurlu başlangıçla birlikte, millî iradenin peş peşe gerçekleştirdiği kongre, girilen savaşlar ve kazanılan zaferlerle mümkün olmuştur.
Millî mücadelenin başlatıldığı bu tarihte kutlanılan bugün, gençlere armağan edilen bu bayram, aslında ‘geleceğin mimarı, başarının teminatı’ olma sorumluğunun emanet edilmesidir. Gençler, bir ülkenin hazinesi, gelecekteki gücü, ufku ve umududur. Toplumsal değerlere yönelik bilinci yüksek, istiklale meftun ve istikbal hedefleri olan bir gençlik, bir milletin en büyük güvencesidir.
Gençlerimizin aldığı eğitim, gördüğü öğretim, kişisel çabalarıyla elde ettiği donanım başarıya giden en etkili yoldur. Yerel değerleri kuşanmış, millete aidiyeti yüksek, evrensel ilkeleri kendine ufuk edinmiş, çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip bir gençlik, ülkemiz için ufuktaki aydınlık olacaktır.
Nesillerimizi hayata hazırlayacak, onların örnek birer insan olmasını sağlayacak eğitim sistemi en büyük yatırım aracıdır. Millî ve manevi değerleri içselleştirmiş bir gençlik yetiştirmenin ne kadar önemli olduğu, kriz dönemlerinde çok daha iyi anlaşılmaktadır. Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da mevzi alan, 15 Temmuz’da darbecilerin karşısına dikilen gençlerimiz bunun en güzel örneğidir. Kovid-19 salgını nedeniyle içinden geçtiğimiz bugünler, insan olmanın, insan yetiştirmenin ve insan kalmanın ne kadar önemli olduğunu, her şeyin güç ve imkân olmadığını, her şeyin insanla başladığını çok net bir şekilde ortaya koymuştur. İmkânı insan ve imanla birleştirenler, salgın sürecini daha iyi yönetirken, imkânı insanla buluşturamayanlar, güçlü olmalarına rağmen sınıfta kalmıştır.
Gençlerimizi korumamız gereken bir başka salgın daha var. Dijital platformlar, bazı ahlaksız kanallar, güya şöhret olarak sunulan, tek sermayesi ahlaksızlığı olan tiplemeler üzerinden ailevi değerlerimize saldırı yapılıyor, çocuklarımızın dimağına zehir zerk ediliyor, toplumsal çöküşün ağları örülüyor. Bu salgına hep birlikte karşı durmalı; milletimizin millî ve manevi değerlerini, güzel hasletlerini gençliğimizin en büyük sermayesi yapmalıyız.
Diyanet-Sen olarak, tarih ve millet şuuru yüksek, değerlerine bağlı gençler yetiştirmenin, en başta biz din görevlilerinin sorumluğu olduğuna inanıyoruz. Tarih boyunca birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları içerisinde olmuş, imkansızlıklarla kuşatılmış olsak bile iman dolu göğsüyle her zaman bir çıkış olduğuna inanan, her zaman şehitleri ve gazileriyle destan yazan bir milletiz. Gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyoruz.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret