Genel Haberler
![Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Küçük’e Hayırlı Olsun Ziyareti](media/images/201201033427_rasitkucuk.jpg)
Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Küçük’e Hayırlı Olsun Ziyareti
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'na seçilen Prof. Dr. Raşit Küçük’ü makamında ziyaret ederek yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'na seçilen Prof. Dr. Raşit Küçük’ü makamında ziyaret ederek yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
Ziyarette Genel Başkan Mehmet Bayraktutar ile beraber Genel Sekreter Hacibey Özkan, Genel Mali Sekreter Mehmet Ali Omurca ve Diyanet İşleri Başkanlığı İşleri Temsilcimiz Hacı Bayram Gür de hazır bulundu.
Genel Başkan Mehmet Bayraktutar, Din İşleri Yüksek Kurulu gibi önemli bir birimin başında işin ehli, şimdiye kadar ülkemize güzel hizmetler vermiş bir akademisyenimizi görmek bizleri son derece memnun etmiştir. Güzel ve hayırlı hizmetlerinize burada da devam edeceğinize kanaatimiz tamdır. Yeni görevinizin hayırlı uğurlu olmasını dilerim.” dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Küçük, Diyanet'in akademik yanını oluşturan, bütün genel müdürlükler ve birim başkanlıklarına gerektiğinde fikir üreten, yol gösteren bir kurumun başına gelmiş olmaktan memnun olduğunu belirtti.
Din İşleri Yüksek Kurulunun Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın söz söyleme yetkisine haiz olduğu her konuda Diyanet'e yardımcı olan bir kurul olduğunu anlatan Küçük, 'Gerek yurt içi gerek yurt dışı hem Müslümanlardan hem de gayrimüslim topluluklardan Diyanet'e yöneltilen soruları cevaplandıracak bir kurulun başına geçmiş bulunuyorum. Sorumluluğun çok olduğu bir yer olduğunu bilerek bu kurula geldim. Arkadaşlarımız iltifat buyurdular beni bu kurulun başkanlığına seçtiler. Bundan böyle 42 yıllık ilahiyat fakültelerinde geçirdiğim deneyimimi, Diyanet'te kendileriyle paylaşmak istiyorum' şeklinde konuştu.
Küçü, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın teşkilat kanununun Din İşleri Yüksek Kurulu'na çok önemli sorumluluklar manzumesi sunduğunu, ilgili yönetmeliğin çıkmasıyla birlikte görev ve sorumluluklarını bu çerçevede yerine getirmeye gayret edeceklerini belirtti.
Prof. Dr. Raşit Küçük kimdir?
1947 yılında Antalya Akseki'de doğdu. 1966'da Antalya İmam-Hatip Okulu'ndan, 1970'te Konya Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Erzurum İmam-Hatip Lisesi'nde öğretmen ve idareci olarak çalıştı. 1974 yılında atandığı Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü’nde öğretim üyesi ve idareci olarak görev yaptı. 1981'de İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne naklen tayin edildi. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde “Kur'an ve Sünnet'te Sevgi Kavramı Özellikle Allah Sevgisi” adlı teziyle doktor oldu. 1997'de doçent unvanını aldı. 2003 yılında da profesörlüğe yükseltildi.
2007 yılından itibaren Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Küçük, 27 Kasım'da Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi olarak atanmıştı. Küçük'ün çok sayıda eseri bunuyor.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret