Genel Haberler
![Bayraktutar: Sendikacılık İnsanı Okumayı Gerektirir](http://www.diyanetsen.org.tr/images/articles/large/bayraktutarank2_1.png)
Bayraktutar: Sendikacılık İnsanı Okumayı Gerektirir
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar her şeyin başının insanı okumaktan geçtiğini belirterek “Eşrefi mahluku yani insanı okumalıyız ki, kadimi, kelamı, kavramı, kuralı, hayatı, hakkı ve hukuku gözetebilelim, koruyabilelim, artırabilelim.” Dedi.
Diyanet-Sen Ankara 2 Nolu Şube il divan toplantısı Kızılcahamam’da gerçekleştirildi. Toplantıya Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Genel Sekreter Mehmet Ali Güldemir, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman, Ankara 4 Nolu Şube Başkanı Abdurrahim Kılıç, Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Uzun ve yönetim kurulu üyeleri, Ankara 2 Nolu şubeye bağlı ilçe temsilcileri ve zorunlu organlar katıldı.
Toplantıda katılımcılara hitap eden Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Memur-Sen ve Diyanet-Sen’in sendikacılığa farklı bir vizyon ve misyon kattığına dikkati çekerek “Kurulduğumuz günden beri sendikacılığı hak mücadelesi ve insana hizmet etme aracı olarak gördük. Hakka hizmet edebilmenin ilk şartı da okumaktan geçer. Hele sendikacılık, teşkilatçılık, diğergamlık ve çok daha geniş anlamıyla ve özel anlamıyla insanlık “oku” emriyle ilişkinin, iletişimin yoğun olmasını gerektirir.
Zamanı okumalıyız ki, anlara vakitlere dokunabilelim.
Mekanı okumalıyız ki, estetiği, güzelliği anlamlandırabilelim.
Eşyayı okumalıyız ki, faydayı, yararı, zararı kavrayabilelim.
Eseri okumalıyız ki müellifi, müsebbibi, mümessili tanıyabilelim, bilebilelim.
Eşrefi mahluku yani insanı okumalıyız ki, kadimi, kelamı, kavramı, kuralı, hayatı, hakkı ve hukuku gözetebilelim, koruyabilelim, artırabilelim.” İfadelerine yer verdi.
Bizim gayemiz insana hizmet etmek diyen Bayraktutar konuşmasına şöyle devam etti: Biz insanı seviyoruz; onu sevmenin yaradanı bilmek, yaradanı sevebilmek için elzem olduğunu biliyoruz. Biz, bildiklerimizle iş yapar, yaptığımız işlerler de yeni bilmelere kapı aralarız. Sendikacılık, insan gerektirir. İnsaf gerektirir, izan gerektirir, ilim ve irfan gerektirir. Bunların yanından bizim sendikacılığımız iman ve erdem gerektirir. Her işimizi, her söyleyişimizi, her haykırışımızı, hayırda yarışımızı, şerre kapı kapatmamızı bilerek, isteyerek gerçekleştireceğiz.
Tam da bunun için, sendikacılığa eğilimli olmalıyız. Daha iyi sendikacılık için eğitimli olmalıyız. Daha güçlü sendikacılık için birikimli olmalıyız.
İnancımızla sendikacılığımız arasındaki ilişkiyi sağlam kurmak için, değerlerimizle ilişkili bilgiyle etkileşimli sendikacılık yapmalıyız.
Kuruluştan bugüne yüzlerce insan, binlerce yönetici, yüzbinlerce üye Memur-Sen ve bağlı sendikalarla temas kurdu.
Her biri, sendikacılıkta zirvenin Memur-Sen olduğuna şahitlik etme fırsatı elde etti. Hem bu payeyi kaybetmemeliyiz, hem de daha güçlü, daha doğru, daha iyi sendikacılık gayesinden vazgeçmemeliyiz.
Benim genel başkanım Ahmet Yıldız, sendikacılığı Resulullah’ın öncülük yaptığı Hılf’ ül fudula dayandırıyordu. Ben eminim ki, önümüzdeki yıllarda insanlar ve kitaplar erdemli sendikacılığın dayanağı olarak Memur-Seni işaret edecekler.
Çünkü biz, emek için hak üretmenin, adalet için nefes tüketmenin, insana emek kulvarında insanca hizmet etmenin, insan onuruna yaraşır yeni bir dünya düzeni inşa etmenin heyecanını yaşıyor, gereken çabayı da eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye gayret ediyoruz..
Bunları yapan samimiyet, ehliyet ve emek mücadelesine dair birikim… Yani Memur-Sen... Yani sizsiniz.
Uzun: En İyisini Yapmanın Gayreti İçerisinde Olacağız
Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Uzun şube olarak yaptıkları çalışmalar konusunda bilgi vererek “Daha gidecek çok yolumuz var. Yapabileceğimizin en iyisini yapmak için mücadelemiz devam edecek. Memur-Senli, Diyanet-Senli olmanın bilinci ile sorumluluklarımızın farkındalığı ile yolumuza devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret