Genel Haberler
![Bayraktutar: Bu Ailenin Her Ferdi İstediği Göreve Talip Olabilir](images/articles/large/bayraktutargorev.png)
Bayraktutar: Bu Ailenin Her Ferdi İstediği Göreve Talip Olabilir
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, tüm şube kongrelerinin demokratik bir ortamda gerçekleştiğini belirterek “Bu ailenin her ferdi, sandıkta istediği göreve talip olabilir. Hedefi, Diyanet-Sen’i daha ileri taşımak, daha iyi temsil etmek olan bütün arkadaşlarımız aday olabilir. Ancak seçim sonrası, sandıktan çıkan sonuca da herkesin rıza göstermesi ve el ele çalışması gerekmektedir.” dedi.
Diyanet-Sen Rize Şube Başkanlığı’nın 5. Olağan Genel Kurulu Rize Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi. Mevcut başkan Recep Şafak yeniden başkan seçildi.
Rize Öğretmenevi Konferans Salonu’nda düzenlenen olağan kurula, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize İl Müftüsü Yusuf Doğan, Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Mehmet Bilgin, Pazar İlçe Müftüsü Vedat Başsan, Güneysu İlçe Müftüsü Murat Mutlu, Hemşin İlçe Müftüsü Remzi Çalık, Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan, Pazar Belediye Başkanı Dr.Ahmet Basa, Çay-kur Genel Müdürlüğünden Daire Başkanları Sadullah Afacanlar, Yusuf Ziya Alim,Tarım İl Müdür Yardımcısı Hasbi Koca, Memur-Sen İl Başkanı Resul Usta, Eğitim Bir-Sen 1 nolu Şube Başkanı Seyfettin Afacanlar,Eğitim Bir-Sen 2 nolu Şube Başkanı Mustafa Türüt, Enerji-Bir-Sen Rize Şube Başkanı Zeki Karaoğlu, Sağlık-Sen Rize Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Diyanet-Sen Sakarya Şube Başkanı Ali Güzeldal, Diyanet-Sen Kocaeli Şube Başkanı Selami Tarcan, Diyanet-Sen Bolu Şube Başkanı M.Bayram Tekeşin, Diyanet-Sen Artvin Eski Şube Başkanı Artvin Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hamdi Özer ve yeni yönetim Kurulunun katıldığı kongre İstanbul Süleymaniye Camii Baş Müezzini Mehmet Duman’ın Kuranı Kerim Tilaveti ile başladı.
Diyanet-Sen Sakarya Şube Başkanı Ali Güzeldal’ın divan başkanlığını yaptığı toplantıda konuşan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, tüm şube kongrelerinin demokratik bir ortamda gerçekleştiğini belirterek “Bu ailenin her ferdi, sandıkta istediği göreve talip olabilir. Hedefi, Diyanet-Sen’i daha ileri taşımak, daha iyi temsil etmek olan bütün arkadaşlarımız aday olabilir. Ancak seçim sonrası, sandıktan çıkan sonuca da herkesin rıza göstermesi ve el ele çalışması gerekmektedir.” dedi.
Sendikaların gücünün üye sayısı ile doğru orantılı olduğunu hatırlatan Bayraktutar “Biz biliyoruz ki, ne kadar büyük ve güçlü bir sendika olursak, demokrasi mücadelesine katkımız o kadar büyük olacaktır. Millet iradesini üstün tutan, milli iradeyi destekleyen bütün kardeşlerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Türkiye cumhurbaşkanlığı seçim sürecini geride bıraktı, gerçek gündemine yeniden döndü. Bu süreçte yapılması gereken en önemli çalışma yeni sivil ve demokratik bir anayasa olmalıdır. Yeni anayasa, kamu görevlilerine getirilen siyaset yasağını bitirmeli, siyasete girecek kamu görevlilerinin önceden istifa etmesiyle oluşan mağduriyeti giderecek şekilde hazırlanmalıdır. Yeni anayasa, vatandaşını tanımlamak yerine tanımalı ve özgürlüklerini genişletmelidir.” Şeklinde konuştu.
Şube genel kurul açılış konuşmasını yapan Rize Şube Başkanı Recep Şafak ise sendikacılığın ruh ve değer kazanabilmesi için sendikal faaliyetin hizmet amacı taşıması gerektiğini ifade ederek , “Ülke ve toplum sorunlarıyla ilgilenmeyen insan zararsız değil yararsız insandır.” Bizler din görevlileri olarak, ülkesine ve milletine bağlı, aydın ve önder şahsiyetler olarak, din hizmeti gibi şerefli bir görevi yerine getirmekte olup, toplumun belirli kesimlerini değil, bütün insanlığın muhatap olduğu, kutsal bir mesleği icra etmekteyiz.Din görevlisi, her alanda olduğu gibi, sivil toplum kuruluşlarında da, farkını ortaya koymalıdır. Bizler Diyanet-Sen olarak, toplum için hayati öneme sahip bir hizmeti yerine getiren, Din görevlilerimizin hem maddi, hem sosyal ve kültürel yönden hak ettikleri seviyede olmalarını talep ediyor ve bunun mücadelesini hep birlikte vermeye gayret ediyoruz.”dedi.
Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan,İl Müftüsü Yusuf Doğan,Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Bilgin ve Misafir Şube Başkanları da kısa selamlama konuşmaları yaptılar.
Tek liste halinde gidilen 5. Olağan genel kurul seçimleri sonucu Rize Şube Yönetimi şu isimlerden oluştu:
Şube Başkanı : Recep Şafak
Şube Başkan Yardımcısı (Şube Başkan Vekili) : Harun Güney
Şube Başkan Yardımcısı (Teşkilatlanma) : Abdullah Dokumacı
Şube Başkan Yardımcısı (Mali İşler) : Hızır Yağcı
Şube Başkan Yardımcısı (Basın ve İletişim) : Cemal Taşçı
Şube Başkan Yardımcısı (Mevzuat ve Toplu Sözleşme) : Kenan Çavuşoğlu
Şube Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler) : Musa Balcı
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret