Genel Haberler
![Bayraktutar: 21 Yıldır Milletin Değerlerinden Yanayız](http://www.diyanetsen.org.tr/images/articles/large/bayraktutarantalya.png)
Bayraktutar: 21 Yıldır Milletin Değerlerinden Yanayız
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar Diyanet-Sen’in 21 yıldır bu milletin yanında ve bu milletin değerlerinden yana tavır aldığını, 16 yıldır da yetkili sendika olarak din görevlileri için güzel kazanımlara imza attığını söyledi.
Diyanet-Sen Antalya 1-2-3 Nolu Şubelerin Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebeti ile düzenlediği programa Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Genel Başkan Yardımcısı Ali Güzeldal, Antalya İl Müftüsü Osman Artan, İl Müftü Yardımcıları Mustafa Şİmşek ve Osman Demirel, Muratpaşa İlçe Müftüsü Kuddusi Uysal, Konyaaltı İlçe Müftüsü Orhan İmamoğlu, Kepez İlçe Müftüsü Metin Arcaklıoğlu, Memur-Sen ve bağlı sendikaların temsilcileri, Müftülük personeli ve aileleri katıldı.
Toplantıda katılımcılara hitap eden Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Türkiye’deki mevcut kirli sendikal anlayışının tersine daima soylu ve erdemli bir sendikal anlayış ile yollarına devam ettiklerinin belirten Bayraktutar “Bu noktada Rahmetli Genel Başkanımız Ahmet Yıldız’ın Hilf’ül Füdül sendikal anlayışını, Memur-Sen Kurucu Genel Başkanımız Merhum Akif İnan’ın ilkelerini benimsedik ve bu yolda ilerliyoruz. Din görevlilerinin teveccühü, Diyanet-Sen’e güvenmesi ile bu gün 90 binlere ulaşan üye sayımız, yüzde 86 sendikalaşma oranı ile kamu görevlileri arasından en çok sendikalaşma oranına sahip sendikamız Diyanet ve Vakıf çalışanlarının değişmez adresi haline gelmiştir” şeklinde konuştu.
Bayraktutar “Şükrediyoruz ki Türkiye’de sendikacılık için Anayasa dâhil hiçbir mevzuatta kamu görevlilerine imkân verilmeyen bir aşamadan böyle bir büyüklüğe, cesaretle ferasetle ulaştık. Bu günlere gelmemizde emeği geçmiş tüm isimlere minnettarız” dedi.
Bayraktutar, konuşmasında 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden de bahsederek sözleşmeye imza atmamalarının sebeplerini sıraladı. Teklifin kazanım üretmeyeceğini, kendilerinin de kazanım üretmeyen sözleşmeye imza atmadıklarını ifade etti. Bu anlamda kamu görevlilerinin haysiyetini çiğnetmediklerini aktaran Bayraktutar, millete borçlu olduklarını ancak devletten de alacaklarını söyledi.
Masa birçok teklifin görmezden gelindiğine vurgu yapan Bayraktutar, “Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinden 3600 ek göstergeye, yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesinden kademe derece sınırlamasının kaldırılmasına, bayram ikramiyesinden kılık-kıyafet yasağının kaldırılmasına, gelir vergisi mağduriyetinin son bulmasından dayanışma aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesine kadar birçok acil çözüm bekleyen önemli teklifimiz dikkate alınmadı. Kamu İşveren Heyeti’nin teklifini Hakemin de kararını, kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.
Bayraktutar, Kamu İşvereninin kanuna aykırı olarak; uzlaşılan ve uzlaşılmayan konuların ayrı ayrı tutanağa işlenmesi hükmünü çiğnediğini belirterek “ Uzlaşmazlık tutanağı düzenlemekten kaçındı. Yetkili 11 hizmet kolu sendikası hazır bulunmasına rağmen sendikalar uzlaşmazlık tutanağı için çağrılmadı.” diye konuştu.
Antalya Şubeleri İl Divan Toplantısı Yapıldı
Program sonrası Diyanet-Sen Antalya 1-2-3 Nolu Şube yönetim, ilçe temsilcileri ve yönetimleri, kadınlar komisyonu üyelerinin katılım ile Diyanet-Sen Antalya Şubeleri il divan toplantısı yapıldı. Genel Başkan Yardımcısı Ali Güzeldal’ın divan başkanlığı yaptığı toplantı oldukça verimli geçti.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret