Genel Haberler
1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Sergisi Samsun’da Açıldı
Diyanet-Sen tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Din ve Toplum’ başlıklı Fotoğraf Yarışması Sergisi Samsun Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda açıldı.
Diyanet-Sen’in FIAP (Fotoğraf Sanatı Uluslararası Federasyonu ), TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) ve Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK) onayı ile düzenlediği 1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren eserler ile sergilemeye layık görülen 50 eser Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde yapılan açılış töreninin ardından şimdi de Samsun Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda sanat severlerin beğenisine sunuldu.
Sergi açılış törenine Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı ve ilçe müftüleri, Diyanet-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Nezat Oy ve yönetim kurulu üyeleri, Samsun 2 Nolu Şube Başkanı Yakup Demirbaş ve yönetim kurulu üyeleri, ilçe temsilcileri, Diyanet-Sen üyeleri ve Samsunlu sanatseverler katıldı.
İslam Kültür ve Medeniyetinin izdüşümleri, yaşayan İslam, Müslümanlar ve sanat eserleri konusu ile dünyada ilk kez düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışmasına 4.487 eser ile rekor katılım sağlandı. Yarışmaya dünyanın çeşitli ülkelerinden 1.313 kişi katıldı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda yapılan açılış töreninde konuşan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, İslam medeniyetini görsel malzemelerle kalıcı hale getiren büyük bir organizasyona imza atıldığını belirterek “Uluslararası bu organizasyon ile Diyanet-Sen, Müslümanların yaşadıkları coğrafyayı, çevreyi, belde ve şehirleri nasıl anlamlandırdıklarını, nasıl bir medeniyet inşa ettiklerini, kaliteli fotoğraflarla toplumlara tanıtarak, İslam kültür ve medeniyetinin tarihi ve kültürel varlıklarının ne denli değerli oldukları konusunda farkındalık oluşturulmasında öncülük etmiştir. Böyle bir çalışma ile İslam kültür ve medeniyetine fotoğraf sanatı aracılığı ile güzel bir arşiv hediye etmiş olduk. Yalnızca ücret sendikacılığı gibi dar bir anlayışı hiçbir zaman benimsemeyen Diyanet-Sen sosyal projelerinin yanında sanat alanında da sendikal faaliyetlerle medeniyet tarihimize, değerlerimize sahip çıkılacağının güzel bir örneğini sergilemiş oldu. Açılışını Ankara’da yaptığımız ve çok özel fotoğrafların yer aldığı bu koleksiyonu ilk kez bir şubemizde sergiliyoruz. İnşallah diğer şubelerimizde de sergilemeye devam edeceğiz.” dedi.
Samsun’daki sergi açılış töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu güzel serginin açılması için Diyanet-Sen’den talep geldiğinde çok mutlu oldum. Burası insanların her zaman ulaşabileceği bir konumda yer alıyor. Bu tür sergilere ev sahipliği yapmak bizleri gerçekten mutlu ediyor. Sergide din ve insan temalı fotoğraflar yer alıyor. Haliyle maneviyatı yüksek fotoğraflar. Bizleri duygulandıran bu kareleri çeken değerli sanatçıları tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.
Sanat severlerin büyük ilgi gösterdiği 1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışması Sergisi 22 Kasım 2016’ya kadar sergilenmeye devam edecek.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret