Genel Haberler
![1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Sergisi Karaman’da](images/articles/large/karamanfoto1.png)
1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Sergisi Karaman’da
Diyanet-Sen tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Din ve Toplum’ başlıklı Fotoğraf Yarışması Sergisi Karaman’da açıldı.
Diyanet-Sen’in FIAP (Fotoğraf Sanatı Uluslararası Federasyonu ), TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) ve Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK) onayı ile düzenlediği 1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren eserler ile sergilemeye layık görülen 50 eser Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde yapılan açılış töreninin ardından Samsun, Konya ve şimdi de Karaman Belediyesi Taş Bina Sergi Salonu’nda sanat severlerin beğenisine sunuldu.
Sergi açılış törenine Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman, Karaman Şube Başkanı Ali Şahin Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışan, Belediye Başkan Yardımcısı Durum Kabaağaç, İl Müftü Vekili Ali Abay, Personel Müdürü Nizamettin Bayrakcı, Kazım Karabekir İlçe Müftüsü İbrahim Akpınar, Memur-Sen İl Temsilcisi Yunus Özdemir, Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç, İş-Kur İl Müdürü Kenan Ateş, Memur-Sen’e bağlı sendikaların yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, din görevlileri ve sanat severler katıldı.
İslam Kültür ve Medeniyetinin izdüşümleri, yaşayan İslam, Müslümanlar ve sanat eserleri konusu ile dünyada ilk kez düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışmasına 4.487 eser ile rekor katılım sağlandı. Yarışmaya dünyanın çeşitli ülkelerinden 1.313 kişi katıldı.
Karaman Belediyesi Taş Bina Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman, İslam medeniyetini görsel malzemelerle kalıcı hale getiren büyük bir organizasyona imza atıldığını belirterek “Uluslararası bu organizasyon ile Diyanet-Sen, Müslümanların yaşadıkları coğrafyayı, çevreyi, belde ve şehirleri nasıl anlamlandırdıklarını, nasıl bir medeniyet inşa ettiklerini, kaliteli fotoğraflarla toplumlara tanıtarak, İslam kültür ve medeniyetinin tarihi ve kültürel varlıklarının ne denli değerli oldukları konusunda farkındalık oluşturulmasında öncülük etmiştir. Böyle bir çalışma ile İslam kültür ve medeniyetine fotoğraf sanatı aracılığı ile güzel bir arşiv hediye etmiş olduk. Yalnızca ücret sendikacılığı gibi dar bir anlayışı hiçbir zaman benimsemeyen Diyanet-Sen sosyal projelerinin yanında sanat alanında da sendikal faaliyetlerle medeniyet tarihimize, değerlerimize sahip çıkılacağının güzel bir örneğini sergilemiş oldu. Açılışını Ankara’da yaptığımız ve çok özel fotoğrafların yer aldığı bu koleksiyonu şubelerimizde de sergilemekten son derece mutluyuz. İnşallah diğer şubelerimizde de sergilemeye devam edeceğiz.” dedi.
Fotoğraf sergisi açılış töreninde bir konuşma yapan Karaman Şube Başkanı Ali Şahin Mutlu, “Görsellik, küçük bir fotoğraf bazen sözden çok daha etkili olmaktadır. Bu manada İslam medeniyetinin öncüsü olan bu millet ve bu milletin güçlü bir temsilcisi olan sendikamız görsel sanatlar alanında güzel bir çalışma ile İslam Kültür ve Medeniyetinin izdüşümleri, yaşayan İslam, Müslümanlar ve sanat eserleri konusu ile dünyada ilk kez düzenlenen Uluslararası bir fotoğraf yarışması ile görsel sanatlar konusunda dünya arşivine büyük bir katkı sağlamıştır” ifadelerine yer verdi.
Sanat severlerin büyük ilgi gösterdiği 1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışması Sergisi 21 Aralık 2016’ya kadar sergilenmeye devam edecek.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret