Genel Haberler
!["Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna Başvuruyoruz"](http://www.diyanetsen.org.tr/images/articles/large/hakem.png)
"Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna Başvuruyoruz"
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, uzlaşmazlıkla sonuçlanan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri hakkında bir basın açıklaması düzenledi.
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, uzlaşmazlıkla sonuçlanan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında Genel Merkezde basın açıklaması gerçekleştirdi. Memur-Sen Yönetimi ve bağlı sendikaların genel başkanlarının bulunduğu toplantıda Yalçın, masanın işletilmesi için gayret gösterdiklerini ifade ederek, uyuşmazlık noktasında bağlı sendikalardan hiç biriyle görüşülmediğini ifade etti.
Süreci olumlu sonuçlandırma noktasında gayret gösterdik
Türkiye’nin dörtte birinin merakla beklediği toplu sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlandığını ifade eden Genel Başkan Ali Yalçın, toplu sözleşme müzakerelerinin tamamına Memur-Sen ve bağlı sendikalar olarak katılım sağladıklarını ve süreci olumlu sonuçlandırma noktasında gayret sarf ettiklerini ifade etti.
Yalçın, “Sürenin yetersiz olduğu için uzatılması noktasında hakeme gitme süresi olan düşünme sürecinin uzatılmasına gerek olmadığını açıkladık ve mutabakatsızlık varsa hakeme gitmek için 3 gün düşünmeyiz, 3 dakika içerisinde gideriz dedik ve bunu yazılı olarak Kamu İşveren Heyeti’ne süre uzatma talebimizi ilettik” diye konuştu.
Hizmet kolu tekliflerinin ve genel tekliflerin tamamının masada görüşülemediğini sözlerine ekleyen Yalçın, masanın işletilmesi konusunda bu anlamda istedikleri seviyenin yakalanamadığını dile getirdi.
Hizmet kollarında yetkili sendikalarımızın temsilcileriyle de görüşülmeliydi
“Hiçbir sendikamızla uyuşmazlık noktasında bir görüşme yapılmadı” diyen Genel Başkan Ali Yalçın, “Konfederasyon başkanı ve Kamu Görevlileri Sendikaları Başkanı olarak ben genel toplu sözleşmeyi imzalamakla yetkili olan bir temsilci olarak söylüyorum ki, uzlaşmazlık noktasında hizmet kollarında yetkili sendikalarımızın temsilcileriyle de görüşülmeliydi. İtirazlarımızı hakem kurulunda ifade edeceğiz.” diye konuştu.
Konfederasyona ve 11 sendikaya toplantı tutanağı imzalama fırsatı sunulmadan tespit tutanağının kendilerine tebliğ edildiğini vurgulayan Yalçın, müzakere sonucunda toplu sözleşme hükümlerinin tamamı, bir bölümü revize edilmek suretiyle uzlaşmaya konu olmasına rağmen uzlaşılmamış gibi bir çerçevenin üretildiğini kaydetti.
Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Konfederasyonumuz ve yetkili sendikalarımızca masaya sunulan tekliflerden azımsanmayacak bir bölümü Kamu İşveren Heyeti’nce kabul edilmesine rağmen hiçbir teklif kabul edilmemiş gibi tutanak tutuldu. Kamu İşveren Heyeti tarafından Konfederasyonumuz ve yetkili sendikalarımızla yapılan tespit tutanağı tebliğ yapılma şekli ve içeriğiyle uzlaşma temelli toplu sözleşmeyle uyumlu değil. Tespit tutanağı Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımız tarafından şerhli olarak tebellüğ edilmiştir.”
Teklifimizi artırmadık
Verdikleri zam tekliflerini artırmadıklarını da aktaran Yalçın, “Bilakis iki yıl için toplamda 20 puanla bu sözleşme tamamlanır diye kamuoyuna açıklamada bulunduk. Genel başkanlarımızla daima masadaydık çünkü bu sürecin çözüm merci masadır. Biz masanın çözüm üretme kapasitesinin büyüklüğünü biliyoruz. Masayı işletme noktasında elimizden gelen gayreti gösterdik.” dedi.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret