Genel Haberler
![Din Görevlilerinin Can Güvenliği Yok](https://www.diyanetsen.org.tr/images/articles/large/yildiz_13.png)
Din Görevlilerinin Can Güvenliği Yok
Son zamanlarda din görevlilerine yönelik fiziksel şiddet ve darp olaylarının artmasının kendilerini endişelendirdiğini belirten Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız, “Din görevlilerimizin can güvenliği yok. Bu konuda yetkililer sorumlu davranmalı; caydırıcı ve toplumu şiddetten uzaklaştıran hukuki ve idari tedbirler bir an önce alınmalıdır” dedi.
Ülkemizin çeşitli yerlerinde yaşanan din görevlilerine yönelik şiddet ve darp olaylarının her geçen gün artmasının din görevlilerini ve kendisini tedirgin ettiğini söyleyen Yıldız “Gün geçmiyor ki din görevlisi kardeşlerimizin fiziksel veya sözlü saldırıya uğradığı yönünde haber almayalım. Topluma örnek olan, rehberlik görevi yapan din görevlilerine karşı şiddetin dozu gittikçe artıyor. Din görevlilerimiz görev yaptıkları caminin içinde bile can güvenliklerinden endişe eder hale gelmiştir. Camiler ilim yuvalarıdır, camiler kardeşlik ikliminin oluşturulduğu kutsal mekanlardır. Bu kutsal mekanlara bile şiddetin girmesi bizleri ziyadesiyle endişelendirmektedir. Yetkililerden gerekli tedbirleri almalarını bekliyor, cami basıp din görevlilerimize sözlü ve fiziki şiddet uygulayanların cezasız bırakılmamasını istiyoruz.” İfadelerine yer verdi.
Toplumun yol göstereni, örnek duruşuyla insana ve insanlığa rehber görevini üstlenen din görevlilerimize yapılan saldırıların insana, insanlığa yapılan saldırılan olduğunu söyleyen Yıldız “"Bugün dünyanın dört bir yanında düşmanlıklar hat safhadayken Müslüman'ın Müslüman'a kin gütmesi, gönül yıkması, şiddet uygulaması kabul edilir bir nitelik değildir. Biz demokratik haklar ışığında insanı yaşat ki toplum yaşasın düşüncesini iliklerine kadar yaşamış, yaşamaya çalışmış, çalışmakta olan bir teşkilatız. Kendi değer yargılarımızı kabul etmeyenleri de, kendi değer yargılarımızı dışlayanı da kardeşlik ve dostluk çerçevesinde kucaklayan bir erdemliler hareketiyiz. Bu sebeple din görevlilerine yapılan sözlü, yazılı, fiili her türlü saldırıyı şiddetle kınıyor, bu tür olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Şiddetin her türlüsüne maruz kalan din görevlisi kardeşlerimizin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Bu tehlikeli durum karşısında yetkililerden gerekli önlemleri bir an evvel almalarını bekliyoruz.
Yıldız açıklamasına şöyle devam etti: Aslı astarı olmayan iddialarla din görevlisine saldırmak, darp etmek, cami, kuran kursu, müftülük binası basmak, sosyal medya üzerinden olmadık hakaretler etmek, tehditler savurmak kabul edilebilir durumlar değildir. Yetkililerden tehlikenin farkına varmalarını ve gerekli tedbirleri almalarını istiyoruz. Din görevlilerimiz kimsesiz sahipsiz değildir. Gece gündüz büyük fedakarlıklarla görevlerini yerine getirmeye çalışan görevlilerimize kimse bu muameleleri reva göremez. Bunu yapanlar kanun önünde mutlaka hesabını vermelidir.
Son günlerde din görevlilerine yönelik şiddet olaylarının artmasını şiddetle kınıyoruz. Birlik ve beraberliğimizin tesisi için gece gündüz demeden çalışan din görevlilerimizin, şiddetin mağduru olması düşündürücüdür. Başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere, siyasiler, mülki idareler, aydınlar, gazeteciler ve aileler bu konuda büyük bir aile olduğumuz şuuru ve duyarlılığı ile sorumlu davranmalı; caydırıcı ve toplumu şiddetten uzaklaştıran hukuki ve idari tedbirler bir an evvel ele alınmalıdır.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret