Genel Haberler
![Din Görevlileri Sahipsiz Değildir](http://www.diyanetsen.org.tr/images/articles/large/dingorev_2.png)
Din Görevlileri Sahipsiz Değildir
Balıkesir ilimizin Havran İlçesi Büyükdere Köyü İmam Hatibi Ubeyde Şentürk Büyükdere köylüleri tarafından camide bulunan Sakalı şerif ve muhafazasını değiştirdiği gerekçesi ile darp edilmiş ve hararete maruz kalmıştır. Söz konusu köylüler Havran İlçe Müftülüğünü de basarak görevi başındaki İlçe Müftüsü Ahmet Mehmetalioğlu'nu da tehdit etmiş hakarette bulunmuşlardır.
Din görevlileri toplumun önderi yol göstereni, peygamber mesleğinin varisleridir. Toplumda kardeşlik bilincinin oluşması, beraberliğimizin tesisi için gece gündüz demeden çalışan din görevlilerimize yönelik son zamanlarda yaşanan darp ve saldırı olayları bizi derinden üzmüşte ve kaygılandırmaktadır.
Aslı astarı olmayan iddialarla din görevlisine saldırmak, sosyal medya üzerinden olmadık hakaretler etmek, ilçe müftülük binasını basıp görevi başındaki İlçe Müftümüz Ahmet Mehmetalioğlu'na hakaret ve tehditler savurmak kabul edilebilir bir durum değildir. Nitekim İlçe Müftümüz Ahmet Mehmet Talipoğlu Edremit Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesini sunmuştur. Bizler de Diyanet-Sen olarak böyle bir muameleye maruz kalan ilçe müftümüzün ve İmam arkadaşımızın sonuna kadar arkasındayız.
Köy muhtarı ve köylülerin aslı astarı olmayan iddiaları tutanaklarla çürütülmüştür. Olay İl müftülüğü tarafından görevlendirilen ekip tarafından Havran İlçesi’nde bulunan ve periyodik bakım zamanı gelen Sakal-ı Şeriflerin bakımının yapılması ve deforme olan dış muhafazalarının değiştirilmesinden ibarettir. Söz konusu bakım işlemleri müftülük tarafından görevlendirilen Abdühekim Taşkın alanında yetkin bir usta, bir İmam Hatip, bir Müezzin kayyım ve bir müftülük memuru nezaretinde temizlik ve bakımı gerçekleştirilmiş ve işlem tutanak altına alınmıştır.
Hal böyleyken asılsız iddialarla Cami İmamını darp etmek hakaretler etmek, görevi başındaki müftüye tehditler savurmak, iftiralar atmak kimsenin haddi değildir. Söz konusu kişilerin kanun önünde hesap vermesi için gerekli işlemler başlatılmıştır ve Diyanet-Sen olarak müftümüzün de İmam kardeşimizin de sonuna kadar arkasındayız.
Din görevlilerimiz kimsesiz sahipsiz değildir. Gece gündüz büyük fedakarlıklarla görevlerini yerine getirmeye çalışan görevlilerimize kimse bu muameleyi reva göremez. Bunu yapanlar kanun önünde hesabını verecek.
Genel Haberler
- 15 Temmuz Direniş ve Diriliş İradesinin İhaneti Kuşattığı Destandır
- Hac Görevinden Dönen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ziyaret Edildi
- Diyanet-Sen Ankara Şubeleri Kadınlar Komisyonu Teşkilat Eğitim Toplantısı Yapıldı
- Yıldız, Din Görevlisine Yapılan Fiili ve Sözlü Şiddet Suç Kapsamına Alınsın
- Yıldız’dan Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu’na Ziyaret
- Genel Başkan Yıldız Hatay Teşkilatıyla Buluştu
- Kurban Bayramı Günlerini Allah’a Yakınlaşmak İçin Fırsata Çevirelim
- Katılım Bankalarının Yaşattığı Mağduriyetlere İlişkin Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) “Tavsiye Kararı” Çıktı
- Genel Başkan Yıldız’ın Katılımı ile Muğla İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
- Yıldız Aydın İl Divan Programına Katıldı
- Çarşaflı Kadınlara Hakaret Cezasız Kalmasın
- Din Görevlilerimizi de, Kurban İbadetimizi de Siyasete Alet Etmeyin
- Yıldız: Diyanet-Sen Zirvedeki Yerini Tahkim Etmiştir
- Yıldız: Sayısal Çoğunluğumuz-Üstünlüğümüz Sadece Sorumluluğumuzu Artırır
- Yine Yeniden Diyanet-Sen 89. 845 Üye Sayısı ile 21. Kez Yetkili Sendikayız
- 2024 Nisan KİK Kararları Yeni Kazanımlar Getiriyor
- Genel Başkan Yardımcımız Nazif Kocaçoban’ı Acı Gününde Yalnız Bırakmadık
- İsrail’in Korunduğu Dünyaya Anneler Günü Mesajımız!
- Diyanet Akademisi Mezuniyet Sözlü Mülakatının Yürütmesi Durduruldu
- Emeğin ve Emekçinin Gür Sesi Samsun’dan Yükseldi
- Memur-Sen’den Birleşmiş Milletler’e Filistin Tepkisi BM (D)uyuyor musun?
- 2024 Nisan KİK Görüşmeleri Başladı
- Diyanet-Sen “Türkiye” İsmine Sahip Çıktı
- 23 Nisan Milli İradenin Tescilidir
- Genel Başkan Yıldız’dan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ziyaret